Ryssar på semester.

Jag har många gånger stött på ryska turister när vi varit utomlands och det är likadant varje gång!

Dom bär sig åt på ett sätt jag aldrig tidigare har sett!

  • Dom är fullständigt bottenlösa när det gäller alkohol ( i Bodrum var det lite bättre)
  • Gapar och skriker på sitt lands tungomål, fast ingen begriper vad dom säger. Nu senast passade inte rummet för en mamma. Hon slängde sitt barn till personalen bakom portierdisken, medan hon talade om vad hon ville. Alla såg ut som fågelholkar i ansiktet. När hon var färdig, kom nästa och lät som en mistlur.
  • Kö, vad är det? Ryssarna vet det inte!
  • Vi var på ett all inclusive hotell, vilket innebär att allt är gratis. Ryssarna stjäl som korpar. Dom kan inte få nog. Vid varje måltid hade damerna och herrarna med sig väskor som ställdes mellan benen och fylldes med mat.
  • Vid eftermiddagsfikat hade man med sig plastpåsar, 3l, satte en plasttallrik i botten och fyllde sedan på med kakor. Det gällde att snabba sig om man ville ha något!

Babushkorna är inte nådiga vill jag lova. Min dotter har en fjäril  tatuerad mellan brösten. En rysk man stirrade på henne och fjärilen när hon var på väg ner till havet.  Han gör nog inte om det i brådrasket, för han fick en rejäl örfil av sin babushka.

Full show hela tiden och den var gratis!


26 Responses to Ryssar på semester.

  1. Hej du,,Ja va bra att du har en tryckare i huset..Jag tror jag skulle titta jag oxå,på fjärilen,,utan örfil..Ja jag håller fullständigt med dig om turistryssar,usch o fy..Haé Kram.

  2. Sådana ryssar såg vi redan i Alanya 1999. Till och med på flygplatsen gick de före. Man hade en flicka i 8-9-årsåldern, som zigzackade sig fram genom köerna till inloggningen. När hon hade lyckats ställa sig lagom, så kom föräldrarna efter. Efter ett tag gick tösen framåt i en annan kö och föräldrarna efter igen flera gånger. De skulle bara vara först.

    Jag tänkte, att så hade det nog varit i det gamla Sovjetunionen, att det gällde att komma först för att få handla nån mat överhuvudtaget.

    Jag blir bara lite förvånad att det inte har livit bättre.

    Kram/Gilla

  3. Måste säja att jag nog skulle ha tittat på fjärilen också, kanske inte på samma sätt som ryssen – men -
    Om man har tatueringar, får man vänta sej ”tittningar”.

    Själv förstår jag inte finessen med tatueringar.
    My age is showing.

  4. Jag hade nog tittat på fjärilen jag också.. Det verkar som om Ryssarna är värre än pensionärerna.Gäss är smarta.Undrar om vi är så smarta så att vi kan lösa bloggproblemet.Du kommer fram iaf på alla tre gångerna.Kram!

  5. Ryssar är en sorts folk för sig själv. Detta gäller har jag fått erfara när jag varit i länder som tillhört forna Sovjetunionen (Estland och Lettland.) Även om både Ester och Letter har en del av ryssbetendet också. Så är de lättare att handskas med än de äkta ryssarna…

  6. Jag gillar inte att kategorisera människor men jag har gjort precis samma upptäckt! Yngsta fröken som jobbat på all inclusive i Egypten blev väldigt matt väldigt många gånger…

    Kram

  7. Sv: Det var ju roligt att du speciellt tyckte om min första bild i trissen. Jo, en man i en skinnbutik berättade att ryssarna skulle ha de dyraste och mest märkvärdiga modellerna i jackor och kappor. Men i butiken hängde dessa plagg högst upp mot taket, så ingen skulle kunna sno med sig något, utan att en säljare var närvarande och kunde hämta ner plaggen med en speciell krok. Man var alltså rädd för att de skull stjäla också. Vissa ryssar har ju blivit oändligt rika och ska fram allra först av alla. HÄR KOMMER JAG!

    Kram/Gilla

  8. jag tycker om tatueringar och den där är jättefin :) jag har några stycken själv som du vet :)
    Sv: fast hur jag än ändrar mailadress i kommentarsrutan så kan jag inte skriva kommentar hos Yvonne
    kramar

  9. Jisses hurdana är dom egentligen? Ingen hyffs alls verkar det som.
    Snygg tatuering dottern har, jag förstår att det blir mycket blickar både från män och kvinnfolk..*L*..
    Nu ska jag se om kommentaren går fram..
    Kramiz***

  10. Ha ha, ser framför mig hur hon den kortaste gumman i årets esc-bidrag från Rysslands står där vid poolen i sin utstyrsel och daskar till sin gubbe :-D

  11. Är det så illa!?? Kanske blir så om man levt i ett land med brist på i stort sett allting. Så var det nog i Ryssland till för bara något decennium sedan. Man blir van att bråka för att få något.

  12. Sv: jag får fråga Maja sedan, jag är inte så duktig på sådant, hon får i så fall hjälpa mig att rensa lite
    önskar dig en fin dag
    kramar

  13. Hahahahaha! tt min underbara vän för skrattet! Japp, känner igen det där! O när vi var i Bulgarien får många år sen kom det in ett helt gäng på en restaurang med egen sprit o bad få beställa in coola o glas! O vassa jädrans armbågar har dom när man ska fram o ta mat….. Men för en gång skull hade vi bara en sån trist ryss när vi var på Kos, o då var det 75% ryssar på hotellet. Chockande men trevligt… Aj tatueringar, jag klarar inte nålar… Haha stackars man som stirrat, han har nog lärt sej kika i smyg till nästa gång…. ;) Varma kramar Charly

  14. Jag har en teori om vad det beror på. Efter att den gamla kommunistdiktaturen upplöstes, skapades en roffarkapitalism. Dom som lyckades där var dom som var mest buffliga och hänsynslösa. Alltså är det dom ryssar som har råd att åka utomlands på semester. I Hurghada gick dom runt i t-shirts med svenska flaggan, för att folk där nere skulle befatta sig med dom. Vilket inte hjälpte eftersom egyptierna lätt kände igen en svensk även om man inte pratade. Troligtvis på det som din dotter har, ( snygg tatuering förresten ) eftersom tatueringar är rätt vanligt på svenskar. Eller också var det väl den runda slitna ringen på bakfickan på jeansen.