Blå himmel….

…… är vi inte vana vid, men jag  njuter av att det ser mycket ljusare ut, både ute och inne, för idag skiner solen.

Jag ser att det blåser en hel del och det är kallt. Inga minusgrader just nu, men i natt hade vi -4 grader. Nu börjar eländet med kyla och halka. Ett gissel för trafikanter, fotgängare och sjukhus.  Lite längre norrut har halkan redan slagit till med avåkningar och annat otyg.

Längre västerut väntar man på Stormen Sandy, som kan bli en riktig rysare och den har redan tagit en massa liv på  sin väg över Karibien. En annan storm kan komma i Sandys väg och krocka/slås i hop till en monsterstorm. Det slipper vi i alla fall här – än så länge i alla fall”!

Blåsten här verkar vara en storm i ett vattenglas om man jämför med dom som drar in över Karibien och USA, med stor förödelse i dess väg.

SvD   SvD    GP   SR


8 Responses to Blå himmel….

  1. Just nu har vi faktiskt en blå himmel, med det ser nästan ut som om det är en höststorm. Det blåste småspik i går kväll,när jag var ute med Baloo.

    Kram/Gilla

  2. Här har vi haft solsken o blå himmel med o har än. Det blir så varmt här i köket. Just nu är det +31 grader i fönstret med solen på. Kram

  3. Blåsigt förvisso men storm kan vi väl inte kalla det. Fast i natt var det väldigt hårda vindar här…

    Trevlig fredag!

    Kram

  4. ja, det är ljuvligt med sol och blå himmel
    Här har det varit ett par minusgrader och också blåst ordentligt så det har känts mycket kallare
    Ja, det är skönt att vi slipper dessa stora stormar så härjar på andra ställen på vår jord
    kram och ha en fin helg

  5. Ja, det later som om Sandy kommer att bli en allvarlig storm. F.n. rapporteras att hon ger sej till havs och N. och S. Carolina + Virginia blir skonade, men det verkliga ”land-fallet” blir New Jersey och New York, antagligen tidigt pa mandag. En fulltraff pa New York City kan betyda stora skador.

    Vadergudarna har inte varit nadigt detta ar!

    • Jag hoppas verkligen att Sandy missar land med bred marginal. Vädergudarna är inte snälla någonstans i år, tyvärr!:(