Res med mig genom livet

Ett stort misslyckande

Många unga kan tänka sig att sälja sin röst och tycker inte det är viktigt med demokrati och vill ha en stark ledare!

När ungdomar tänker så, är det något som har gått riktigt snett och det är inte deras fel. Felet ligger hos oss vuxna, som tar alla demokratiska förmåner för givna och sällan diskuterar och tar reda på vad en demokrati egentligen är.

Våra ungdomar tar gärna för sig, har åsikter om det mesta och tror att det är för evigt. En demokrati måste hela tiden försvaras och återerövras.

En stark ledare, som våra ungdomar vill ha, kan i en ickedemokrati eller diktatur med ett pennstreck ta bort yttrandefriheten, tryckfriheten och åsiktsfriheten och då sitter vi där och vårt demokratiska land är bara ett minne som vi inte kan få tillbaka!

Det gäller för alla att försöka tala om vad det egentligen handlar om och inte att friskriva sig från ansvar, bara för att man inte är intresserad av politik! Vad dom dessutom bör veta är att politik är allt som rör oss i vardagen……

Vi har alla ett ansvar för att vår demokrati förblir levande!