Nu är det dags att namnge den nya bron som ska byggas över Göta Älv, mitt i stan.
Vi har en del byggnader som har fått sitt namn i folkmun.
Ellysepalatset vilket egentligen är gamla energiverket. Hedendomen är katolska kyrkan som ligger vid Heden.
Två Kvibergshus i östra Göteborg kallas för Östblocket osv.
Vad ska den nya bron heta? Om göteborgarna får välja, skulle det bli Golden Glenn och jag skriver under på det.
Alla heter ju Glenn i Göteborg – eller?
Hitta inte på något dumt som att döpa den nya bron till samma namn som den gamla.
Det har vi gjort en gång i den här stan.
Gamla Ullevi som är relativt nybyggd och Nya Ullevi invigdes 1958. Gör inte om den blundern….
Gilla säger:
Varför just Glenn? Är det en fotbollsspelare eller? Annars kan man väl säga Gläns över….
Kram/Gilla
11 november, 2012 — 19:25
Znogge säger:
Men Golden Glenn är väl bra!
Kram
11 november, 2012 — 19:30
Ma säger:
Ska bli kul att se vad Göteborgarna hittar på för namn till den nya bron…
11 november, 2012 — 19:47
Gilla säger:
Jag misstänkte väl att det var nån Glenn, som var fotbollssparkare. Men att det fanns fler än än visste jag inte. Och att det blev en låt av det hela hade jag ingen aning om.
Sv. Det är för roligt att du säger så om mina Triss. Tack! Så såg jag ut som ung, när jag cyklade. Om du vill se flera gamla bilder kan du gå in på min Reseblogg. Du klickar lättast på Jordgloben i min vanliga blogg, så får du se ett inlägg jag kallar för En resa i tid och rum.
Kram/Gilla
11 november, 2012 — 19:52
Yvonne säger:
Jag blev trött på att smälla in i toadörren var och varannan natt . Kjell stänger aldrig toadörren.Jag har köpt den för länge sen. Men om jag hittar var man kan köpa den så ska jag säga till dej. ansepanse vill också ha en.Kram!
11 november, 2012 — 20:02
Inger Rozén säger:
Bron?Tycker den kunde heta Golden Gate!Eller varför inte helt enkelt Göta?För min del tänker jag alltid på Bingo Lotto,med Loket-mnär man talar om Göteborg!
Varje stad har namn på olika ställen.I Stockholm har dom ,tunnelbanan Orient expressen till Tensta!Eller Norsborg.
Kram,Inger
11 november, 2012 — 20:03
ume71 säger:
Låter bra det ser fram imot morgondagen då
11 november, 2012 — 20:22
Ellis säger:
Hoppas det namnet fastnar då, låter som ett bra namn! =)
Svar: Har inte hunnit testa chokladen än, men ska göra en kopp te och testa den med ingefära snart! =)
Kram Elenor
11 november, 2012 — 20:38
Johanna säger:
hoppas de inte gör samma blunder igen! 🙂
11 november, 2012 — 21:26
Fenixmona säger:
Inte lätt det där med namn…namnet blir ju oavsett det som den sen kallas i folkmun! Kramiz
12 november, 2012 — 06:50
Sita säger:
God morgon. Golden Glenn låter som ett bra namn. Ska snart dra iväg på min dagstripp. Måste stanna o tanka oxå, annars kommer vi inte långt. Kramar
12 november, 2012 — 06:57
krulli säger:
Ett riktigt namn och sen ett glötebosskt.
Jag stressade för att hinna med en tidigare buss fast det innebär att håg fick sitta en kvart extra i kylan på nästa hållplats. Allt för en söt chaufför. 🙂
12 november, 2012 — 09:49
ansepanse säger:
🙂 Golden Glenn-bron blir väl superbra 🙂
kramar
12 november, 2012 — 10:42
Agneta säger:
Hej, Veiken!
Varför måste vi ha utländska namn på snart allting i Sverige? Bron ska ha ett namn som indikerar var den ligger så att folk hittar dit. Lämpligt anser jag i alla fall för det är inte bara Göteborgare som ska använda bron.
Urfånigt med hedendomen och östblocket. Det senare låter mindre trevligt då man automatiskt tänker på öststaterna. Vad är det för fel på att kalla saker för dess rätta namn?
Nä, lite ordning o reda på torpet må det allt vara 😉
När Nya Ullevi behöver en upprustning blir det ju helknasigt att byta namn..eller?
Snygg lampa du visar upp och undrar om det är en golvlampa?
Nattiskram, Agneta
13 november, 2012 — 00:35